Kryptoměna bitcoin spatřila světlo světa před necelými deseti lety a za tu dobu zažila velmi bujarou historii. Podobně jako většina přelomových nápadů a technologií, je také Bitcoin obestřen mnoha nedorozuměními, polopravdami a mýty. Důvodů je samozřejmě více. Od komplikovanosti této technologie až po obecnou lidskou nedůvěru v nové, neprobádané a komplikované. V tomto článku se pokusím některé polopravdy a mýty uvést na pravou míru.

Mýtus č. 1: Bitcoin není ničím podložený. Není ničím krytý.

Na úvod se musím zeptat otázkou. A americký dolar, euro, koruna  jsou kryté? Všichni víme, že doba, kdy byly měny kryty zlatem ležícím v národní bance je pryč. Dnes je měna kryta vírou. Je podložena historií – dobrou i špatnou. Národní měny jsou podloženy svou důvěryhodností. Pokud budeme o bitcoinu mluvit z pohledu peněz, je tato měna podložena stejně, ne-li lépe. Nové bitcoiny jsou do oběhu dodávány těžaři, kteří mají v této technologii investice v podobě hardwaru a cena bitcoinu je tedy ovlivňována i jejich investicí do techniky a cenou elektrické energie, kterou při těžbě spotřebovávají. Co je nejdůležitější: množství mincí je přesně dopředu dáno. Nemůže se stát, že si centrální banka natiskne nové peníze, kterými se znehodnotí všechny ostatní. Stejně jako v případě klasických měn, je i kolem bitcoinu síť služeb, která mu dává užitnost. A nejen to. Dnes již mohou kryptoměny pomocí futures a ETF nakupovat i velké společnosti. Na newyorskou burzu vstoupila první společnost, přes kterou můžete legálně bitcoiny nakoupit. Dovolili by americké regulační orgány, představenstva nadnárodních gigantů i provozovatelé burz něco podobného bez důvěry? Bitcoin si buduje základnu a již dnes se stává součástí portfolia i těch největších a nejopatrnějších.

Mýtus č.2: Bitcoin je bublina, která brzy splaskne.

Nejdřív si pojďme určit rámec, ze kterého se budeme na Bitcoin dívat. Protože z principu je Bitcoin technologie. Je to protokol. Na protokolu TCP/IP běží internet, tedy e-mail, internetové obchody, bankovnictví, sociální sítě. Na protokolu Bitcoinu běží měna bitcoin. Internet ve svých počátcích zažil masivní příval investic a na přelomu tisíciletí došlo ke splasknutí tzv. internetové bubliny. Mnoho lidí velmi zbohatlo a mnoho lidí velmi zchudlo. Můžeme však říci, že internet splaskl? Pokud čtete tento článek, tak to říct nemůžete. Jen se vyvinul a naučili jsme se s ním lépe zacházet. Kryptoměna bitcoin je jednou z aplikací, které protokol Bitcoin nabízí. Dochází zde k velkým nárůstům a poklesům hodnoty? Ano, i když z historického vývoje se tato volatilita výrazně snižuje. Pokud je tedy velká volatilita hlavním prvkem bubliny, tak je bitcoin stejná bublina jako internet.

Mýtus č. 3: Až se vytěží poslední bitcoin, systém přestane fungovat.

Je všeobecně známo, že celkový počet bitcoinů, které mohou kdy existovat je předem stanoven na 21 milionů BTC (zcela přesně to je 20 999 999,9769 BTC). Předem stanovené množství BTC tvoří každou minci vzácnou a měnu celkově deflační. Doposud jsou těžaři odměňováni emisemi bitcoinů za vkládání výpočetního výkonu, kterým ověřují transakce a kryptograficky zabezpečují bloky. Každých 10 minut je do sítě uvolněno (vytěženo) 12,5 BTC. Objem této emise se však v čase mění. Každé 4 roky dojde k tak zvanému halvingu a odměna za vytěžení bloku se vydělí dvěma. Za první bloky dostal těžař 50 BTC, pak 25 a po dalších 4 letech je to 12,5 BTC. Tento trend se bude nadále opakovat, ale nikdy hranice oněch 21 milionů nedosáhne, neboť je tato funkce asymptotická. Bitcoiny tedy nebudou vytěženy nikdy. Přijde okamžik, kdy bude ovšem velmi obtížné získat další.  Emise však není jediná odměna, kterou těžař získává. Za každou transakci provedenou v síti Bitcoin je účtován poplatek a právě z těchto poplatků budou těžaři odměňováni a motivováni k další činnosti. To zajistí udržitelnost celého systému.

Toto jsou jen tři z mnoha polopravd, které se okolo bitcoinu točí a je možné o nich napsat mnoho článků. Pokud nějaké znáte nebo s něčím v textu nesouhlasíte, jsou komentáře a diskuze vaše. V dalším článku na ně můžeme navázat.

Bitcoin je technologie s obrovským potenciálem. Kryptoměna bitcoin je jen ukázkou, první aplikací, předkrmem, který máme možnost sledovat.

Close Menu